Jdi na obsah Jdi na menu
 


beagle

30. 1. 2007
Historie

Bígl je nejmenší a nejstarší honič. Jeho původ sahá až do doby starověkého Řecka (430 př. n. l.). Byl dovezen do Anglie Normany ze Skandinávie. Asi v roce 1066 se Normané objevili i na britském ostrově se psy zvanými northerhound, kteří byli dále kříženi s greyhoundy od kterých získal pravděpodobně rychlost a vytrvalost.

Název beagle je patrně odvozen od staroanglického slova "begle", nebo od keltského výrazu "beag" či od starofrancouzského slova "beigh". Všechny tři výrazy odpovídají pojmu "malý". Byl oblíbeným loveckým psem i v královské rodině, chovala je Alžběta I., Vilém III. Oranžský a Jiří IV. Bígl byl vždy používán k lovu ve smečkách. Organizovaný chov tohoto plemene začal ke konci 19. století, klub chovatelů byl v Anglii založen v roce 1890 a o několik let později se toto plemeno dostalo do USA. Do bývalého Československa se dostal v roce 1965, a dnes je chován, spíše než lovecký pes, jako společník.

Charakteristika

Průměrná délka života : 13 let , Hmotnost : 8-14 kg , Výška : 33-40 cm Bígl je kompaktně stavěný pes, malý atlet. Má silnou, ale ne hrubou hlavu bez vrásek, se středně širokou lebkou a výrazným stopem. Čenich je široký, nos má být nejlépe černý, ale u světle zbarvených psů je slabší pigmentace přípustná. Oči jsou poměrně velké, mají tmavohnědou nebo oříškovou barvu. Uši má bígl nízko nasazené, převislé, dlouhé, překlopené dopředu a předním okrajem přiléhají těsně k líci. Tělo má hluboký hrudník, rovný hřbet a silná, krátká, dobře klenutá bedra. Ocas je nasazený vysoko, je středně dlouhý a silný, je nesený vesele nahoru, ale ne zatočený nad hřbet. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlovitý, bez křížení. Osrstění je krátké, husté a odolné proti počasí. Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm. Žádoucí maximální kohoutková výška je 40 cm.     

Srst a barva

Srst je krátká, hustá a přilehlá, a je dobře odolná proti nepříznivému počasí. Zbarvení je povoleno jakékoli uznané pro honiče, s výjimkou játrově hnědé barvy. Bígl se vyskytuje ve zbarvení tricolor, nejčastější je kombinace černé, hnědé a bílé barvy, bicolor, což může být kombinace hnědé a bílé barvy nebo i lemon and white, či red and white. Srst bígla může být i melírovaná a vzácně se vyskytuje zbarvení blue mottled, což je zbarvení modře skvrnité. Ať už je zbarvení bígla jakékoli, špička ocasu by měla vždy být bílá.

Povaha

Povaha je milá, přátelská k lidem i psům, bez agresivity či bázlivosti. Výborně zastane roli domácího společníka a kamaráda pro děti, naopak jeho hlídací schopnosti končí uvítáním nově příchozího, v lepším případě nedůvěřivým, nejčastěji však radostným štěkotem. Je to pes mimořádně nekonfliktní, což plyne z jeho smečkového původu, a bude vděčný za každou společnost, čím větší tím lepší.

Bígl je přirozeně učenlivý a většinou pracuje a cvičí s radostí. Nevyhovují mu úplně metody našich "cvičáků" zavedené většinou k výcviku služebních psů. Nemá rád dril a mnohačetné opakování cviků poslušnosti, více s ním svedete prostřednictvím hry a motivací pamlskem. Bíglové mají totiž nadmíru dobrý apetit.

Je nutné opakovat, že je loveckým psem, po staletí chovaným pro práci honiče. Ve volné přírodě proto od něj nemůžeme očekávat bezmeznou poslušnost ovčáckého psa. Dostane-li se na čerstvou stopu zvěře, pravděpodobně zapomene na své dobré vychování a veškeré snahy o přivolání či pronásledování psa jsou většinou odsouzeny k neúspěchu. V jiných podmínkách a disciplínách může naopak předčit ostatní "poslušnější" plemena. O loveckých schopnostech bígla není pochyb. S radostí zvládá všechny úkoly odpovídající náplni práce honiče, na stopě je excelentní.     

Držení

Tohoto psa je možné chovat v bytě, dobře se však cítí i na zahradě v kotci. Přesto však je nejspokojenější v přítomnosti svého pána a jeho rodiny, rád se účastní veškerého dění v rodině. Bígl je tvor temperamentní, vyžadující pohyb a zaměstnání, vždy ochotný vás doprovázet při dlouhých procházkách volnou přírodou. Zároveň dokáže po pořádném zaměstnání odpočívat dlouhé hodiny, nejlépe v nejpohodlnějším pelíšku, který v bytě je.

Vhodné sporty

Agility; fly-ball; flygility; dog-trekking… Dá se říci, že jakákoliv činnost spojená s pohybem a pamlskem bígla bude bavit.

Různé rasy bíglů
byly pospisovány v minulosti, dnes je určen bígl jednoznačně standardem a ten je jen jeden.     
Standard FCI č.161:
 • CHARAKTERISTIKA: Veselý psík, určený původně k lovu, především zajíců, jejichž stopu dokáže sledovat. Při práci neohrožený, velmi živý, vytrvalý a cílevědomý. Čilý, inteligentní, vyrovnané povahy.
 • POVAHA: Laskavý a čilý, bez známek agresivity nebo bázlivosti.
 • POHYB: Rovný hřbet, bez známek vlnění. Pohyb rázný, dlouhý krok. Přímý, bez zvedání končetin do výšky. Hnací síla vychází od zadních končetin. Pohyb zadních končetin by neměl být úzký, pohyb předních končetin ne pádlovitý, bez křížení.
 • OBECNÝ POPIS: Robustní, kompaktní pes, vytvářející dojem kvality, aniž by působil hrubě.
 • HLAVA A LEBKA: Střední délky, silná, nikoliv hrubá, u fenky jemnější, bez vrásek nebo záhybů na hlavě. Mozkovna mírně klenutá, středně široká, s lehce naznačeným týlním hrbolem. Výrazný stop, který pokud možno přesně půlí vzdálenost mezi týlem a čenichem. Morda ne špičatá, pysky přiměřeně přilehlé. Čenich široký, černý, ale u světlejších psů je přípustná i slabší pigmentace. Otevřené nozdry.
 • OČI: Tmavě hnědé nebo oříškově hnědé, poměrně velké, ani hluboce uložené, ani vystouplé, poměrně daleko od sebe zasazené, s mírným, milým výrazem.
 • UŠI: Dlouhé, dole zaoblené. Natažené dopředu sahají téměř k čenichu, nízko nasazené, tenké, nesené předním okrajem ladně přiléhající k tváři.
 • CHRUP: Silné čelisti s perfektním, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, horní řada řezáků bez mezery přesahuje dolní a zuby jsou zasazeny kolmo do čelisti.
 • KRK: Dostatečně dlouhý, umožňující psovi snadnou práci na stopě s nízkým nosem. Lehce klenutý, s volnější kůží na hrdle.
 • HRUDNÍ KONČETINY: Ramena dobře dozadu položená, nepřetížená. Hrudní končetiny rovné, umístěné správně pod psem. Kompaktní, s kulatými kostmi, které se směrem k tlapám nezužují. Krátké záprstí. Pevné lokty, ne vbočené ani vybočené. Výška lokte je přibližně v polovině kohoutkové výšky.
 • TRUP: Linie hřbetu rovná a vodorovná. Hrudník dosahuje až po lokty. Žebra dobře klenutá a dobře položená. Krátká bedra, dobře vyvážená, silná, ohebná, dobře klenutá.
 • PÁNEVNÍ KONČETINY: Svalnatá stehna, dobře zaúhlená kolena. Pevná hlezna nízko u země, rovnoběžná.
 • TLAPKY: Pevné, dobře uzavřené. Prsty správně vyvinuté, se silnými polštářky. Ne zaječí tlapka. Krátké drápy.
 • OCAS: Silný, střední délky. Vysoko nasazený, vesele nesený, ale ne zkroucený nad hřbetem nebo od kořene zahnutý vpřed. Dobře osrstěný, zejména na spodní straně.
 • OSRSTĚNÍ: Krátké, husté a odolné proti počasí.
 • BARVA: Jakákoliv barva uznaná pro honiče s výjimkou játrově hnědé. Konec ocasu bílý.
 • VÝŠKA: Žádoucí minimální kohoutková výška je 33 cm. Žádoucí maximální kohoutková výška je 41 až 41,5 cm.
 • CHYBY: Každá odchylka od výše zmíněných bodů by měla být považována za vadu, její hodnocení by mělo být v přesném vztahu ke stupni odchylky.
FCI-Standard

N°161 /24.07. 2000/GB - BEAGLE

 • ORIGIN : Great-Britain.
 • DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 24.06.1987.
 • UTILIZATION : Hound.
 • CLASSIFICATION F.C.I. : Group 6 Scenthounds. Section 1.3 Small-sized Hounds. With working trial.
 • GENERAL APPEARANCE : A sturdy, compactly-built hound, conveying the impression of quality without coarseness.
 • BEHAVIOUR / TEMPERAMENT : A merry hound whose essential function is to hunt, primarily hare, by following a scent. Bold, with great activity, stamina and determination. Alert, intelligent and of even temperament. Amiable and alert, showing no aggression or timidity.
 • HEAD : Fair length, powerful without being coarse, finer in the bitch, free from frown and wrinkle.
 • CRANIAL REGION : Skull : Slightly domed, moderately wide, with slight peak. Stop : Well defined, dividing length, between occiput and tip of nose, as equally as possible.
 • FACIAL REGION : Nose : Broad, preferably black, but less pigmentation permissible in lighter coloured hounds. Nostrils wide. Muzzle : Not snipey. Lips : Reasonably well flewed. Jaws/Teeth : Jaws should be strong, with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. the upper teeth closely overlapping the lower teeth and set square to the jaws. Eyes : Dark brown or hazel, fairly large, not deep set or prominent, set well apart with mild appealing expression. Ears : Long, with rounded tip, reaching nearly to end of nose when drawn out. Set on low, fine in texture and hanging gracefully close to cheeks.
 • NECK : Sufficiently long to enable hound to come down easily to scent, slightly arched and showing little dewlap.
 • BODY : Topline : Straight and level. Loin : Short in the couplings, but well balanced. Loins powerful and supple. Chest : Let down to below elbow. Ribs well sprung and extending well back. Belly : Without excessive tuck-up.
 • TAIL : Sturdy, moderately long. Set on high, carried gaily but not curled over back or inclined forward from root. Well covered with hair, especially on underside.
 • LIMBS FOREQUARTERS : Forelegs straight and upright well under the hound, good substance and round in bone, not tapering off to feet. Shoulders : Well laid back, not loaded. Elbows : Firm, turning neither in nor out. Height to elbow about half height at withers. Pasterns : Short. HINDQUARTERS : Upper thigh : Muscular. Stifles : Well bent. Hocks : Firm, well let down and parallel to each other.
 • FEET : Tight and firm. Well knuckled up and strongly padded. Not hare-footed. Nails short.
 • GAIT / MOVEMENT : Back level, firm with no indication of roll. Stride free, long reaching in front and straight without high action; hind legs showing drive. Should not move close behind nor paddle nor plait in front.
 • HAIR : Short, dense and weatherproof.
 • COLOUR : Any recognized hound colour other than liver. Tip of stern white.
 • SIZE : Desirable minimum height at withers 33 cm (13 ins). Desirable maximum height at withers 40 cm (16 ins).
 • FAULTS : Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog. Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities shall be disqualified.
 • N.B. : Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.